Klubmesterskab

Discipliner og klasser

Der skydes om klubmesterskab i en samlet børneklasse, i en juniorklasse samt i en samlet klasse for alle andre.

 

Hvordan er skydningen?

Der skydes 3 almindelige skydninger (valgfrit om det er salon- eller luftriffel, men alle tre skal skydes med samme våbentype).

Ved opgørelsen kan skytten få et handicaptillæg – afhængig af den pågældendes gennemsnit i indeværende sæsons konkurrenceskydninger. Hvis skytten ikke har deltaget i konkurrencer, bruges gennemsnittet af skyttens op til 10 bedste skydninger i indeværende sæson.

 

Hvornår?

Skydning om klubmesterskab begynder midt i februar, og skal være skudt inden udgangen af marts.

 

Er der præmier?

Klubmestrene får en erindringspokal og får navn indgraveret i klubmesterpokalen (som vedkommende derefter har i et år). Pokalerne uddeles ved sæsonafslutningen.

 

Hvad koster det?

Det koster ikke ekstra at deltage – man betaler den almindelige pris for skydningerne.

 

Hvem kan deltage?

Alle medlemmer, som skyder i den for den pågældende reglementerede skydestilling, kan deltage – dog ikke prøvemedlemmer.

 

 Indrangering:

Flest skudte points inkl. tillæg.  Ved pointlighed går den forrest som:

 

  • Har flest kryds-tiere
  • Har mindste tillæg
  • Har bedste sidste skydning inkl. flest kryds-tiere i sidste skydning
  • Har bedste sidste skud
  Børneklasser Points Juniorklasser Points Seniorklasser Points
2018-19 Oscar Ebbesen 196,3 Anne Christensen 196,0 Laura Poulsen 198,7
2017-18 Mads Ravnskjær 197,7 Andreas Thode 195,0 Sarah Jeppesen 199,7
2016-17 Anne Christensen 198,3 Sarah Jeppesen 199,0 Jens Ravn 198,0
2015-16 Signe de la Roi 198,3 Sarah Jeppesen 198,7 Anita Bendtsen 197,7
2014-15 Signe de la Roi 196,7 Pernille Andersen 198,3 Jan Svenningsen 196,7
2013-14 Emma Gulløv 199,3 Anne-Sophie Ibsen 196,3 Aksel Ibsen 196,7
2012-13 Sidse Mortensen 197,7 Ikke uddelt   Gert Rasmussen 198,0
2011-12 Maria Vinge 197,7 Niclas Skousen 191,5 Anne Bargmann 197,9
2010-11 Maria Vinge 198,7 Ikke uddelt   René Lunau 198,0
2009-10 Janne Granow 197,0 Michelle Meyhoff 193,6 Nicholai Andersen 197,7
             
2005-06 Emil L. Larsen 197,5 Rasmus Pedersen 196,3 Johnny Thomsen 197,9
2004-05 Morten Harbo 198,6 Jonatan Christensen 197,5 Villy Olsen 196,7
2003-04 Steffen Brandt 197,5 Jonatan Christensen 197,0 Kurt A. Jensen 196,0
2002-03 Sara Feddersen 198,4 Nina Sørensen 197,6 Kurt A. Jensen 197,5
2001-02 Emil L. Larsen 197,9 Michael P. Madsen 196,0 Villy Olsen 198,8
2000-01  Michael F. Winther 198,5 Michael P. Madsen 195,1 Kurt A. Jensen 197,8
1999-00 Michael F. Winther 199,1 Michael P. Madsen 193,1 Kurt A. Jensen 197,8
1998-99 Mark Pedersen 198,0 Michael P. Madsen 196,3 Kurt A. Jensen 199,1

 

 

 

Klubmestre i 2019

Børneklasse: Oscar Ebbesen,

Juniorklasse: Anne Marie Christensen,

Seniorklasse: Laura Poulsen

Klubmestre i 2018

Børneklasse: Mads Ravnskjær

Juniorklasse: Andreas Thode

Seniorklasse: Sarah Jeppesen

Klubmestre i 2017

Børneklasse: Anne Marie Christensen,

Juniorklasse: Sarah Lynggaard Jeppesen,

Seniorklasse: Jens Ravn

Klubmestre i 2016

Børneklasse: Signe de la Roi

Juniorklasse: Sarah Lynggard Jeppesen

Seniorklasse: Anita Bendtsen

Klubmestre i 2015

Børneklasse: Signe de la Roi

Juniorklasse: Pernille Andersen,

Seniorklasse: Jan Svenningsen

Klubmestre i 2014

Børneklasse: Emma Gulløv, som ikke var til stede ved sæsonafslutningen.

Senere fik hun klubmesterpokalen og, som det kan ses, en del andre præmier.

De to andre klubmestre var

Juniorklasse: Anne-Sophie Ibsen –

Seniorklasse: Aksel Ibsen.

Dem har vi desværre ikke billeder af fra sæsonafslutningen,

Klubmestre 2013

Vi har desværre ikke billeder fra sæsonafslutningen i 2013

Klubmestre blev: Børneklasse: Sidse Mortensen – Juniorklasse: blev ikke uddelt – Seniorklasse: Gert Rasmussen

Klubmestre 2012

Børneklasse: Maria Vinge,

Juniorklasse: Niclas Skousen (var ikke til stede ved uddelingen)

Seniorklasse: Anne Bargmann.

Formanden har sneget sig med på billedet, men han har aldrig haft andel i klubmesterpokalen.

Klubmestre 2011

Børneklasse: Maria Vinge

Juniorklasse: Blev ikke uddelt

Seniorklasse: René Lunau

Klubmestre i 2010 blev:

Børneklasse: Janne Granow

Seniorklasse: Nicholaj Andersen

Juniorklasse: Michelle Meyhoff